Klavirista (I. časť)

Autor: Matej Tóth | 12.4.2014 o 8:32 | (upravené 12.4.2014 o 8:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  42x

Bola to minulosť ktorá v budúcnosti spojila dva rozličné osoby do jedného celku. Stala sa vražda ktorá určila smer. SMER ľudí. Mladých ľudí.  

 

Pred 15 rokmi...

Bar v zapadnutej časti ulice.

Okolo nikoho.

Vo vnútri však plno.

Ľudia pri stoloch pijú, fajčia a rozprávajú sa o dôležitých veciach.

Aspoň pre nich dôležitých.

Barmana  čašníci majú na tvárach pot a v očiach stres od neustáleho behania.

Dnešné tržby sa zapíšu do histórie tohto malého baru.

Miestnosťou sa nesie hudba piana a tlkot srdca veľmi talentovaného klaviristu.   Toto je jeho deň. Výnimočný, nezameniteľný. Jedinečný. Už nikdy ho zažiť nemôže. V ľudskej moci to nie je. Mnoho tvári uprene hľadelo na muža stláčajúceho biele a čierne klávesy, komunikujúceho s nimi skrze tóny. Všetko plynie akosi spontánne. Bez námahy. Hudba je jeho život, most medzi tým čo skutočne žije a tým čo produkuje jeho myseľ. Sny.

Plynulo prešiel na jednu z jeho najobľúbenejších piesní. Fenomén menom Bob Dylan a jeho melancholická pieseň The Time They are the changin´

Ľudia zo zatajeným dychom hltali každé jedno slovo, verš v podaní tohto klaviristu. Mnohí nôtili potichu spoločne s ním chytľavý refrén.

The Time They are the changin´

The Time They are the changin´

The Time They are the changin´

The Time They are the changin´

The Time They are the changin´

Hral a hral a spolu s klavírom znel spev obecenstva. Melanchólia. Zamyslenie. Smútok. V ovzduší sa okrem toho niesol aj nepríjemný zápach blížiacej sa tragédie.

Klavirista si doprial pauzu. Bol unavený a potreboval čerstvý vzduch. Vonku jeho tenké dlhé prsty zvierajúce cigaretu obhrýzal jemný mráz. Bolo to také uvoľňujúce vydychovať dym a nasávať atmosféru úspešného večera.  Dnes bol hviezda on. Po tomto vždy túžil. Sníval. A dnes je to tu. Cigareta sa chýlila ku koncu a on zrazu pocítil nervozitu. Duša tušila, že pieseň od Dylana bola posledná, do ktorej sa vnorila a dala.v ranných novinách si ľudia prečítali titulok.

 

VRAŽDA KLAVIRISTU!

Ide o pomstu?

 

Okrem talentu ktorým tento muž oplýval, mal milenku. Veľmi známu ženu veľmi známeho Veľkého Muža, ktorý bol v určitých ohľadoch veľmi nebezpečný a dokázal manipulovať mestom, ľuďmi. Veľký Muž veľmi zúril na klaviristu.

Zastal pred barom na svojom luxusnom aute. Vystúpil, vyrazil dopredu a nespúšťal ho zočí. Klavirista to čakal. Okrem neho, Veľkého Muža tam stála aj Smrť, ktorá sa nachádzala za ním, aby mohla zachytiť jeho dušu.

Tri bodnutia do brucha sprevádzané sykavými nadávkami. Jeden život zmizol. Ani neskôr, ani nie neskôr. Toto stretnutie mala Smrť dohodnuté už veľmi dávno.  Prišla práve včas. Duša sa usmievala.

„Pôjdeš do neba," zašepkala nežne Smrť.

„Nie, nepôjdem. Ukradol som mu žena," zaplakala duša a cítila sa previnilo.

„nie, nebola to krádež. Bola to láska.

„Ale ona bola predsa jeho ženou! Oponovala

„Už dávno nie," s týmito slovami zobrala Smrť klaviristovu dušu, zatiaľ čo jeho krvavé telo bezvládne ležalo pred barom.

Vo vnútri do klavíra ťukal malý chlapec. V očiach mu hrala detská a úprimná radosť. Tá sa však onedlho pretavila do obrovského žiaľu nad smrťou. Týmto sa stal úplnou sirotou. Matka za neho dala život. Zomrela pri pôrode.

V bare bolo aj malé dievča. Do baru vošiel Veľký Muž, zobral ju za ruku a odviedol si dcéru preč. Domov. Pešo. Ako obyčajný človek. Úchytkom pohľadu zavadil o krvavú škvrnu na palci. Flegmaticky ho utrel do vreckovky ktorá potom dopadla na dno pouličného koša.

Bola to vražda. Plánovaná. Chladnokrvná. Bez známok výčitiek. Dôkazov. Svedkov.

Stalo sa to v minulosti a určilo osud dvoch osôb. Chlapca ťukajúceho veselo do klavíra a dievčaťa - dcéry Veľkého Muža a vraha v jednej osobe.

Nič nie je náhoda. Najvyšší má vždy svoj plán. Občas úsmevný, trpký, občas sa tam nájde aj kvapka irónie. Ale vždy to s nami myslí dobre.

Chlapec nič nechápal stojac nad hrobom svojho otca. Vtedy mal len 5 rokov a plakal pretože plakali aj jeho blízky.

Malé dievča zvierajúce ruku vraha nič  nevedela. O tom kto bol zavraždený muž a kto je v skutočnosti jej ocko.

Veľa ľudí skrýva svoju pravú tvár. Dych démonov. Veľký Muž si pomaly začal zvykať aj na rolu Zlodeja životov.  Za posledné roky ich ukradol už primnoho. Argumentoval to v sebe slovami: „Musel som." Smrť na oplátku zašepkala, nie nemusel, je mnoho iných ciest," ale nezobrala si ho ešte za trest. Tých ciest bolo skutočne veľa, ale vražda bola Veľkému mužovi najbližšia. Chuť hry na Boha. Tá mu skutočne chutila. Lenže každý z nás sa nachádza v kruhu. To čo dá, to sa mu aj vráti.  Po čase. Veľkému Mužovi sa to vracalo po sústach počas rokov v podobe výčitiek svedomia. Smrť si pre neho nemohla prichystať väčší trest. Bolo to geniálne. Smrť bola geniálna.

Na konci Veľkého Muža čaká záhuba ako vykúpenie. Deväť striel. Priamo do srdca. Ľudia sa len budú dívať. Stáť v kruhu. Všetko to bolo vyvrcholením procesu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?