Klavirista (II. časť)

Autor: Matej Tóth | 12.4.2014 o 15:05 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  27x

Jeho vnútro spaľovala nenávisť akú predtým nepoznal.  Nespoznával sám seba. Často sa pozeral do zrkadla, a nespoznával sa. Posledné roky ho zmenili. Zmenilo ho vedomie, že jeho otec nezomrel prirodzenou smrťou ako mu to bolo povedané v domove. Nie. Klamali ho. Až keď vyšiel z tej zasranej diery zistil aká je pravda. Že život jeho otca bol násilne vzatý niekým, kto sa chcel priblížiť Bohu a rozhodovať o tom najpodstatnejšom. O živote. O smrti.  

 

O 15 rokov neskôr

Bar v zapadnutej časti ulice.

Okolo nikoho.

Vo vnútri však plno.

Ľudia pri stoloch pijú, fajčia a rozprávajú sa o dôležitých veciach.

Aspoň pre nich dôležitých.

Barmana  čašníci majú na tvárach pot a v očiach stres od neustáleho behania.

Ľudí sem pritiahol mladý klavirista. Toto bol dôležitý deň v jeho živote. Mal možnosť ukázať čo je v ňom. Mnoho tvári sa upieralo na mladíka ktorý oduševnene a celým srdcom hral na veľkom piane. Vysielal im správy skrze tóny, piesne, melódiu. Všetko plynulo akosi spontánne, bez námahy.

Ďalšia pieseň. Jeho obľúbená a spomienková. Aj jeho otec ju mal rád. Veľmi rád.

„Bob Dylan a piesen The Time They are the changin´, uviedol svoje posledné číslo predtým ako to tu zabalí a pôjde domov plný dobrých pocitov a dojmov z vystúpenia, ale nie z tohto dňa. Z dátumu. Spieval melancholickým hlasom pieseň ktorú ako poslednú mal možnosť zahrať dobodaný muž pred 15 rokmi, muž ktorý bol jeho otcom. Presne pred 15 rokmi on ťukal veselo do klavíra, zatiaľ čo jeho otec vykrvácal pred barom.

Nikto nevie kto to spravil. Vlastne, podozrenia sú, ale bez dôkazov.

Doznel posledný akord. Mladík sa hlboko poklonila rezkým krokom odišiel von. Uvoľnene vydychoval dym a myslel na otca ktorý je tam hore na neho hrdý. Často si hovorieva: „Bodaj by si tu bol so mnou."

Túžil s niekým zdieľať tento svet. Jediný koho tu mal bola Sára, priateľka z detstva. V domove kde ho strčili každý kopal sám za seba. Tam mladík pochopil, že samota nemusí byť vždy zlá. Občas samota znamená sladké vyslobodenie  z tornáda spoločnosti. Často utekal a hľadal samotu. Chcel.

„Bol si úžasný," objala ho zozadu Sára a vzdala mu hold. Chvíľu len tak mlčali.

„Mathew, dnes si pri poslednej piesni myslel na otca. Však? Rozoznala som na tvojej tvári slzy." Sára vedela že to tak je, len to chcela aj počuť od neho. Aby sa v ňom povolil tlakový ventil.

„Áno," odvetil priškrteným hlasom a doprial si hlboký šľuk z cigarety.  Pohľad sa mu zrazu zameral na miesto kde ležal dobodaný muž. Vzkypela v ňom zlosť

„Zabil by som ho. Dobodal. Nechať ho trpieť," precedil pomedzi zuby a veľmi silno musel tlačiť slzy späť do očí. Tie a ešte nenávisť sprevádzali každé výročie úmrtia jeho otca. Už 15 rokov. Bez výnimky.

keĎmal 5 rokov, nevnímal to, nespôsobovalo to v jeho malo primitívnom vnútri toľkú bolesť. Lenže rokmi sa diera zväčšovala a zväčšovala až tlačila na srdce ktoré chcelo prasknúť, lenže nemohlo. Sakra to bolelo. Sára tu bola vždy pre neho a ani dnes to nebolo inak. Videla v ňom brata ktorého nikdy nemala. On v nej videl anjela, sestru ktorú vždy chcel mať.

Obopla mu dlaň svojou dlaňou a len tak tam stáli, držiac sa za ruku nevediac, že presne pred 15 rokmi, v tom bare obaja boli. Malý. Nevinný. Deti.

Dnes tam stáli ako budúci vysokoškoláci. Spolu.

 

Cesta domov im trvala približne hodinu, pretože predtým ako odišli sa ešte poriadne opili. Mathew to potreboval a Sára ho v tom samého nenechala.

Mathew mal vlastný byt ktorý bol teraz veľmi potrebný. Zdedil ho po otcovi.

Obaja si nerobili starosti s tým že obaja pristáli na podlahe. „Kurva, cítim sa ako na kolotoči," zacifrovala Sára a začala sa nekontrolovateľne smiať.

„Aj ja mám ten pocit. Mám pocit že celý život je ako kolotoč a čakám, kedy ma z neho vyjebe preč."

Obaja si ešte zapálil a spievali čo ich napadlo. Bolo im úprimne jedno čo si pomyslia susedia. Toto bol ich deň. Mathew smútil po svojom a Sára ho v tom nenechala sama ako dobrá kamarátka. A raz za čas bolo potrebné reštartovať myseľ a najkompetentnejší bol na to alkohol.

„Som v inom svete," zašepkal Mathew a prevalil sa na brucho aby lepšie mohol vidieť na Sáru. Opitá myseľ produkuje opité nápady.

„Mám nápad," stále šepkal a uprene hľadel na svoju kamarátku ktorá si stále niečo hmkala

„Aký?"

„Pobozkaj ma."

„Prečo?"

„Len tak."

Aj ona sa otočila na brucho, priblížila sa k jeho tvári a vsunula na pery bozk.

„Potrebujem cítiť lásku Sára. Jedine tá vyženie zo mňa ten smútok."

„Ten bozk ti vtom pomohol?"

„Nie, ako každý jeden rok od mojich pätnástich nie. Ale ďakujem že si ochotná."

Chytila ho za ruku a hladila mu ju.

„Čokoľvek Mathew. Mám ťa rada a nenechám ťa plahočiť sa samého v búrke."

Všade ticho. Len dych dvoch mladých ľudí. Tlkot srdca. Jedného i druhého.

„Zaspievaj."

„Dobre."

Zobral z rohu gitaru, posadil sa do tureckého sedu, ona si oprela hlavu o jeho plece a buchol tam prvý akordy. Najprv pomaly, opito. Potom sa to rozbehlo.

„Toto je pre teba ocko. Táto pieseň bola tvoja posledná."

Hrali, spievali. Dokola tú istú pieseň a melancholicky a opito ťahali refrén The Time They are the changin´

Bolelo ho to. Veľmi. Chcel sa pomstiť. Za tú bolesť. Aby ten, kto zvieral nôž a len tak, bez výčitiek svedomia do to do neho bodal trpel. Veľmi. Aby ho to bolelo ešte viac.

Jeho vnútro spaľovala nenávisť akú predtým nepoznal.  Nespoznával sám seba. Často sa pozeral do zrkadla, a nespoznával sa. Posledné roky ho zmenili. Zmenilo ho vedomie, že jeho otec nezomrel prirodzenou smrťou ako mu to bolo povedané v domove. Nie. Klamali ho. Až keď vyšiel z tej zasranej diery zistil aká je pravda. Že život jeho otca bol násilne vzatý niekým, kto sa chcel priblížiť Bohu a rozhodovať o tom najpodstatnejšom. O živote. O smrti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

EKONOMIKA

Ďiaľnica pri Žiline bude načas unikátom. Nepovedie nikam

Úsek diaľnice bude čakať na svoj privádzač.


Už ste čítali?