Splátka 2.stupňa

Autor: Matej Tóth | 15.4.2014 o 18:22 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  34x

Niektorí mali až neskôr, v ten správny čas zistiť ako funguje svet Veľkému muža plný zla, zvráteností. Lenže aj v tej najväčšej tme  zažiari moc malé svetlo. Možno sa niečo zmení. Nie. Určite sa niečo zmení.  

 

Starší muž kráča domov z práce. Je úprimne rád že jeho pracovná doba skončila. Dnes mu to poriadne liezlo na nervy. Úprimne. Prestával mať rád svoju prácu. Rozmýšľal o inej. Lenže kde zarobí viac ako tu?

V jednej ruke niesol kožený kufrík s papiermi a druhou si povolil  stiahnutú kravatu. Na chvíľu zavrel oči a zhlboka si vydýchol od úľavy. V jednom momente dopadla na neho neuveriteľná únava. Akoby vyšiel na svet z nejakej vákuovej gule do reálu. Z gule kde ho pred podobnými pocitmi chránil nejaký štít. Dopadala na neho ťaživá ruka únavy a tlačila ho hlbšie a hlbšie. Ale to sa dnes nestalo najhorším zážitkom dňa. Neprešiel ani desať metrov a  cestu mu zatarasili dvaja elegantný páni a jasným rozkazom: „Prineste mi ho do kancelárie."

„Poďte s nami pán Yasui." Ničomu nechápal ale šiel. Onedlho začal tušiť kde ho vedú a vtedy mu v mysli zablikalo. Peniaze. Splátka. Veľký muž.

„Pán Yasui, veľmi ma znepokojuje váš prístup k našej dohode." Sedeli oproti sebe. Vystrašený hosť nervózne klepkal dlhými prstami po kovovom operadle.  Veľký muž bol úplne pokojný, ale nedalo sa povedať že spokojný.

„Dva mesiace. To je celkom dlhá doba. Dohoda znela každý mesiac, dvadsiaty druhý deň. Ešte si to pamätáte? Veľký muž zodvihol zrak. Po prvý krát sa na hosťa pozrel. Sálal z neho strach a rešpekt, ale strach bol viac prítomný a mocnejší. Oveľa. Ľuďom sa pri ňom často nekontrolovateľne rozbúchalo srdce.  Tichý a rozvážny hlas rezonoval až v hĺbke duše. A v niektorých situáciách pôsobil ako chladný nástroj mučenia.

„Pamätám," zahanbene vyriekol muž."

„Splaťte mi to."

„Splatím, sľubujem." Pán Yasui si myslel že mu bude tento krát odpustené.

„Teraz. Tu," poklepal Veľký muž po dubovom stole a čakal.

„Ale...ja," habkal vystrašene hosť so stiahnutým hrdlom."

„Nemáte?" nadvihol Veľký muž obočie a uprene na neho hľadel. Opájal sa jeho strachom a pocitom, že v tejto chvíli je tu pán on. Ten čo je bábkar. Má nitky v rukách a sem-tam ťahá nitkami aby  všetko bolo ako má byť. Ako má byť podľa neho.

Posledný krát sa na seba pozreli. Veľký muž vstal a bez výčitiek svedomia prikázal mužom: „Druhý stupeň."

Prvý stupeň si pán Yasui zažil. Boli to iba facky. Výstraha. Malá. Nevinná. Dnes? O level vyššie. Zem. Kopance. Hosť neutrpel žiadne zranenia. Šiel domov po vlastných.

Pomohlo to. Večer mal Veľký muž na svojom účte požadovanú splátku.

Pamätal si to veľmi dobre. Svoju prvú bitku. Od otca. Vtedy sa v niečom spieral. Nie dlho. Nie úspešne. Odvtedy Veľký muž dostával bitky vždy keď jeho otec chcel dosiahnuť svoju vôľu. Zámer. Cez bolesť.

Toto si odniesol z detstva a z dospievania. Bolesť je prvotriedny diktátor. Dosiahne čo chce. Len to chce zatlačiť na správnych miestach.

Najlepšou zbraňou Veľkému muža bolo vedomie, že je schopný zasiať do ľudí strach. Do duší. Sŕdc.  Imponoval touto magickou mocou, ktorá ovláda celý svet.

Mal však ja mylnú predstavu, že aplikovanie fyzického násilia znamená pokrok. V podstate mal v istých prípadoch pravdu. Napríklad v prípade pána Yasuia. Päste elegantných mužov jeho presvedčili.

Systém Veľkému muža fungoval. Mal však aj svoje obete. Tvrdé plody hnevu, keď úlohu kata zobral na svoje plecia samotný Veľký muž.  Nikdy to nedopadlo mierne či dobre. Nemocnica. Obete mali vždy tú istú výhovorku, klamstvo. Prepad maskovaných mužov.

Bol to krutý svet v ktorom sa Veľký muž dominoval za boha. Fungovalo to roky, za ktoré sa svedomie naučilo držať hubu, a krok. Vycvičil si ho. Skrotil.

„Svet je skurvené miesto kde široké lakte a občasná vojna, krv, strach, modriny slúžia na vyššie dobro," hovorieval svojím poddaným.

Bohužiaľ, nie všetci s tým súhlasili. Hlavne nie tí, ktorý kvôli takémuto systému a svetu Veľkého muža prišli o svojich blízkych.

Niektorí mali až neskôr, v ten správny čas zistiť ako funguje svet Veľkému muža plný zla, zvráteností. Lenže aj v tej najväčšej tme  zažiari moc malé svetlo. Možno sa niečo zmení. Nie. Určite sa niečo zmení.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Po sneme: nejde o reštart, ale o štukatérske práce

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.


Už ste čítali?