"Poznám tvoju budúcnosť. "

Autor: Matej Tóth | 17.4.2014 o 0:18 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  29x

Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť.

Pripravovať budúcnosť znamená vytvárať prítomnosť

Antoine de Saint-Exupéry

 

V

eľký muž nemohol dnes dlho zaspať.  Bezducho sedel vo svojej kancelárii a dookola prezeral tie isté papiere. Stále znovu a znovu. Úplne automaticky medzi končekmi prstov premietal zmluvy, dohody, vyhlásenia. Netušil čo sa to s ním dialo, ale vedel že niečo v tom predsa bude. Keď ho už prestalo baviť donekonečna vysedávať v kancelárii, fajčiť a piť, premiestnil sa do hosťovskej izby kde v poslednej dobe nachádzal akýsi pokoj a hlavne spánok, ktorý nie a nie prísť. Tento priestor ho vždy prinútil nachvíľu zavrieť oči z ktorej bola doba až do rána. Kosti a celé telo uložil do chladného ale i mäkkého objatia postele. Zhlboka dýchal a snažil sa zaspať. Podarilo sa mu to. Po prebudení však túžil nikdy už nezaspať zo strachom, že sen, ten hlas sa zjaví znovu.

Jeho vedomie sa prenieslo na stovky kilometrov ďaleko. Do minulosti. Akoby pristál mäkko ako lístok zo stromu na mieste ktoré už raz zažil. Pred barom kde nikoho nebolo. Z vnútra vychádzal zvuk klavíra. Potlesk. Veľký muž veľmi dobre poznal toto prostredie. Tento bar. Až príliš dobre. Spájal sa s ním najväčší hriech aký kedy spáchal. Vlastne, spáchal takýto hriechov veľa ale tento, ani nevie prečo ho na duši ťažil po tie roky asi najviac.

Obzeral sa. Nikoho nikde. Prešiel okolo sledujúc, čo sa stane. Nič sa nestalo. Takto prešiel okolo asi päť krát. Pri poslednej obchôdzke začul vŕzganie dverí. Pridal krok a ocitol sa zoči-voči Klaviristovi. „Kamarát, tu si. Vedel som že sa stretneme,“ podal mu ruku a žmurkol na neho, „mám na to nos. Raz to prísť muselo.“

„Prosím? Je toto sen? Je to v mojej hlave. Blúznim z alkoholu?“ Veľký muž ničomu nechápal. Štipol sa do ruky, ale nič. Stále tam stáli oproti sebe. Vrah a jeho obeť. Všetko bola už minulosť, ale v tej chvíli sa to sprítomnilo. Veľkého muža pochytila panika i hrôza. Takto sa ocitnúť zoči-voči situácii, ktorá ho máta? Netúžil po tom.

„Presne viem čo sa ti preháňa hlavou. Aj ja by som bol na to tak isto, ale neboj sa. Je to v tvojej hlave v podstate..“ „...v podstate?!“ chytil sa veľký muž  toho divného slovíčka ktoré plne spochybňovalo fakt, že toto je len sen ktorý sa odohráva v poblúznenej a vybičovanej mysli. „Drahý môj, je to ťažké na vysvetlenie. Vlastne to ani nedokážem vysvetliť. Ale nie sme tu pre to, aby som ti dával lekcie nadpozemských, božských a ešte neviem akých zákonov a kúziel. Chcel som ťa len navštíviť a,“ nastala teatrálna pauza klavirista využil na to, aby podišiel k Veľkému mužovi a pretvoril svoj výraz na chladný a kamenný. „zabiť!“ vyštekoval zrazu na čo sa Veľký muž preľaknuto zakolísal a len-len že nepadol.

Klavirista sa začal nahlas smiať a chytať za brucho. „Vidíš, mal si pravdu. Strach podlamuje kolená.“

Muž sa musel otriasť.

„Čo chceš?“ spýtal sa rozhodne a zadíval sa na Klaviristu. Vyzeral mladšie. Sviežejšie a hlavne veľmi, ale veľmi živo.

Klavirista zvážnel a hľadal slová. Vhodné slová ktoré by mali moc priblížiť dôvod svojej návštevy v hlbokom podvedomí Veľkého muža. Rozhodol sa však, že predtým ako mu povie prečo je tu, predstaví mu jedného priateľa ktorý bol v tesnej blízkosti, keď ho zabili pred barom.

„Je to nejaký svedok?“ vyplašene vybehol Veľký muž. Ak to tak bolo, veľmi by to skomplikovalo celú situáciu.

„Nie, je to niekto, kto mi pomohol von.“

„Von?“ Klaviristove slová akosi nedávali zmysel. Aspoň nie Veľkému mužovi v ktorom rástla zmätenosť a strach pri každom vyslovenom slove jeho bývalej obete.

„Presne tak. Von z tela, von zo sveta. Predstavujem ti Smrť. Pri poslednom výdychu si ho obľúbiš. Ver mi.“

Zrazu sa vedľa Klaviristu objavila postava. Vystrela ruku a vtedy sa Veľký muž zahľadel na mladíka s havraními vlasmi a kamenným výrazom tváre. Takto vyzerala v tom momente Smrť. Nebolo to však vždy. Iba občas menila podobu. Pred potrebuj situácie.  Keď sa ich ruky spojili, Veľký muž pocítil neuveriteľný smútok, chlad a unikajúci kúsok duše. „Prepáčte že som vás vystrašil a spôsobil vám stiesnené pocity. To môj dotyk občas robí.“

Chlapec sa odtiahol a stál vzpriamene vedľa Klaviristu.

„Ideš mi povedať že zomriem?“

Obaja sa zasmiali, len Veľký muž nemal chuť sa smiať.

„Áno, zomrieš. Ako každý jeden človek bez výnimky. Aj napriek tomu že máš peniaze, nevykúpiš sa. Tuto môjho priateľa nevystrašíš. Nezaseješ do neho semienko strachu. Neudrieš ho. Nebudeš môcť. To on si ťa kúpi. On ťa vystraší. Zaseje do teba strach. Zdravý a potrebný strach ktorý sa pri poslednom výdychu zmení na uspokojenie a blažené zmierenie. Udrie ťa a ty padneš. Ale vďačne a pokorne.“

„Kedy?“

„Nedočkaví si priateľu. Dočkáš sa. Vydrž..“  zachrčal mladík a v jeho hlase bolo cítiš úsmev a pobavenie.

Klavirista konečne prešiel k veci kvôli ktorej tu stál.

Poznám tvoju budúcnosť.“ Veta znela ako ozvena v ušiach Veľkého muža.

Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť.

Stále dookola zjavujúce sa slová v jeho hlave.

„Neverím ti. Chceš ma vystrašiť. Pomstiť sa!“ vykríkol Veľký muž. Vždy sa bál svojej budúcnosti.

„Kruh sa onedlho uzavrie a všetko čo si cez neho vyslal sa ti vráti. Chcem ťa len vystríhať pred činmi ktoré budú neuvážené. Rýchle.. Zo zlosti. Nenávisti ale i z lásky. Tak ako moja vražda. Pouč sa. Prosím.“

„Prečo mi to všetko vravíš? Chceš ma vystrašiť? Darí sa ti to.“ Veľký muž mal skutočne strach. Veľký strach. Pohlcoval každú jednu jeho časť. Niečo vo vnútri sa prebudilo k životu a vystrájalo, trhalo, kvílilo, škriabalo, umieralo i žilo. Ako fénix..

„Nechcem ťa vystrašiť. Poslal ma za tebou niekto, komu na tebe záleží.“

„Najvyšší?“ toto mu ako prvé napadlo. A mal pravdu za čo Klavirista i Smrť uznanlivo prikývli.

„Ale ja v Boha neverím.“ Bráni tvrdol svoj ateizmus.

„To nevadí. On verí v teba.“

„Cliché! Obyčajné cliché!“ zakričal Veľký muž. Vtedy sa Smrť rozplynula aj s Klaviristom a on sa prebudil. Slabý. Vystrašený. Mokrí.

Vraví sa že sny si človek nepamätá. Toto však nebol sen. Toto bola vízia. Obraz zoslaný pre niečo. Kvôli nemu. Kvôli niečomu.

Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť.

Ozývalo sa v jeho hlave keď sedel vonku pred domom, fajčil, pil a nevedel zaspať. Čo sa to s ním deje? Veď neverí na duchov a takéto veci. Prečo ho to tak vystrašilo. Prečo to zobral vážne? Prečo sa jeho škrupina láme a on sa topí? Prečo?

Zaspal na tej lavičke a ráno ho prebudila manželka a pomohla mu do postele.

Veľký muž sa necítil dobre. V chorobných halucináciách ktoré prišli neskôr a trvalo dva dni videl Klaviristu, Smrť, iné bytosti. Deti. Ženy. Mužov. Spúšť za sebou.

Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť. Poznám tvoju budúcnosť.

Znela hudba týchto slov pri každom pohybe, pri každej halucinácii.

„Aká je?! Aká je moja budúcnosť?! Povedz a netráp ma!“ zakričal v horúčke jedného dňa.

„Pripravovať budúcnosť znamená vytvárať prítomnosť“ zašepkal Klavirista a dotykom ho zbavil bolestí a halucinácií.

Bol to iba sen. Všetko bol jeden sen po ktorom sa Veľký muž prebudil a nechápal čo sa to deje. Pamätal si že zaspal v hosťovskej izbe. Tam sa aj zobudil. Neblúznil, ale sen bol skutočný. Klavirista. Smrť a slová o budúcnosti.

Nechápal. Nevedel ako. Nevedel prečo. Nevedel nič.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov?

O úplatkoch sa pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.


Už ste čítali?